ثبت نام کنید
خرید نهایی 0
اصفهان خیابان نواب صفوی(صمدیه)روبروی بانک ایران زمین
03133363153
در چه كارهايی چه نوع چسبی بايد استفاده كرد
چهارشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۶
0 نظر
1170 بازدید

با خوندن مطالب این بخش اطلاعات مفیدی در مورد انواع چسبها ، کاربرد آنها و طرز استفاده از هریک از چسبها بدست می آورید و در تهیه کارهای بازیافتی نوع دقیق چسب مورد استفاده رو راحتتر انتخاب می کنید و میدونید چه چسبی در چه كارهايي بايد استفاده بشود.

انواع چسب ها: 
 
چسبهای با حلال آب: این نوع چسبها از نظر شیمیایی مثل رنگهای پلاستیکن و اصولن رنگها و چسبها خیلی با هم فرق نمی کنن. 

چسب چوب معروفترین چسبیه که با آب حل میشه. چسب چوب در زمان خیسی سفید رنگه ولی بعد از اینکه خشک شد بیرنگ (ترانسارنت) میشه. چسب چوب در قوطیهای نیم کیلویی، یک کیلویی، پنچ کیلویی و 10 کیلویی در ایران تولید میشه (من غیر از این ندیده ام). اما یک نوع خارجی هم دیدم که بسته بندیش خوشگله و مال اوهوی آلمانه. کلا وقتی میگیم چسب مایع همه به یاد اوهو می افتیم. فکر کنم اهو بزرگترین شرکت چسب سازی دنیاست (؟). یک نوع پمادی هم دیدم که خیلی مزخرف بود. این چسبهای کوچیک بیشتر برای کاردستی و مدلسازی (ماکت) استفاده میشن.
چسب چوب فقط برای چوب نیست. بلکه همه چیز رو بهم می چسبونه (البته غیر از سطوح کاملن صیقلی مثل شیشه یا ...) چسب چوب به خصوص انواع فوم (یونولیت، فوم زرد، فوم سفید و فوم آبی) رو خیلی خوب میگیره.چسب چوب خیلی دیر خشک میشه ولی اگه بگیره (در مورد چوب، مقوا و فوم) دیگه جدا نمی...شه. یعنی اگر سعی کنین دو جسم رو از هم باز کنین مطمئن باشین اون دو تا چیز میشکنن ولی ناحیه ای که چسب خورده تکون نمی خوره. چسب چوب با آب رقیق میشه ولی بعد از خشک شدن میشه گفت حل نمی شه. البته با گذشت زمان در یک محیط مرطوب از هم باز میشه. از چسب چوب مثل همه ی چسبها باید به عنوان ملات استفاده کرد نه ماده ساختمانی (ر.ک جلسه پیش).

چسب نشاسته : حتما همه تون وقتی بچه بودین زور میزدین با خمیر نان کاردستی درست کنین. هیچ وقت چیز خوبی از آب در نمی اومد ولی از هیچی بهتر بود. ترکیب پودر نشاسته و آب همان خمیر است ولی کار را راه می اندازه!

چسب سریش تا حد زیادی همان چسب چوب است ولی رنگی است و کار کردن با آن کمی مشکله. قدیمها از سریش برای صحافی کتابها استفاده میکردند. و برای عروسک سازی، پاپیه ماشه، ساختن برخی حجمهای ماکتها و این جور کارها هنوز از گرد سریش و آب استفاده میکنن.

چسب های دوطرفه: چسبهای دو طرفه در واقع یک رول پهن به ضخامت حدود 110 سانتی اند، که از خارج میارن تهران و با اره در اندازه های مورد سفارش می بُرند. بازار این نوع چسبها پایین تر از چهارراه استانبوله. قیمتش به نسبت کاربردهای زیادی که داره چیزی نیست. از چسب های دوطرفه میتونین برای شاسی کردن پوستر و عکس استفاده کنین.

یک نوع اسپری چسبی هم هست که مثل پیف پافه و میشه ازش برای این کار استفاده کرد.چسبهای دوطرفه وقتی عرضشون زیاد باشه (مثلا بیش از 40-30 سانت) چسباندشون مشکله و باید از دستگاههای لمینیت استفاده کنید. دستگاه لمینیت به طور ساده، دو تا غلتکه که روی هم میچرخن.

چسب نواری پلاستیكی:  این نوع چسبها متنوع ترند و در هر مغازه ای پیدا میشن. چسباندن مثل رنگ کردن یک مهارت به حساب میاد و کافیه کاردستی های نامرتبی رو که زمان مدرسه درست میکردیم به یاد بیاریم! چسبهای نواری لاستیکی شفاف و مات دارن. چسبهای نواری پلاستیکی خیلی زود خراب و فاسد میشن و در مقابل گرما به سرعت شل میشن. در هر خونه ای معمولا چسبهای نواری عایقکاری الکتریکی پیدا میشه (تو خونه ها بهش لنت میگن). شما را به خدا این چسبها رو برای کارهای ما فراموش کنین. شاید بتونین از خواص رنگی اونها برای کلاژ و ... استفاده کنین ولی برای کارهای جاری نکنین. باشه!؟ چسب های پلاستیکی ای هستند که پهناشون 5 سانته. این چسب ها برای بسته بندی و محکم کاری برخی کارهای دکوری عالیند. برچسب های گرافیکی (استیک یا شبرنگ) روی شیشه مغازه ها رو هم چسب های نواری پلاستیکی هستند که خودش یک جلسه جداگانه میخواد.

چسب های تینریاین: نوع چسبها بهشون چسبهای تینری هم میگن. شرکت هنکل آلمان از قبل از انقلاب توی ایران فعال بوده و دوباره داره فعال میشه. چسبهای خوبی برای کارهای ما تولید میکنه. اگه هم هنکل گیرتون نیامد همین چسبهای رازی و بل هم خوبند. چسبهای تینری هم در قوطی های 250 گرمی، 500 گرمی و یک کیلویی فروخته میشن. اصولا چسبها رو باید از رنگ فروشیها بخواین.

چسب تینری: برای کارهای ماکت و کارهای دفتری باید چسب تینری داشته باشین. بهترینش همون چسب اوهو هست که به شکل قوطیهای کوچیک و پمادی از لوازم التحریری ها میتونین بخرین. چسبهای تینری (به خاطر حلالشون) یونولیت و فوم رو به سرعت آب میکنن. در ضمن سطوح زیراکس شده رو هم قاطی-پاتی میکنن. چسبهای تینری یک کیلویی هم متفاوتند. 

چسب آهن (محصولات کارخانه های بل و رازی و هنکل) برای چسباندن بیلبورد خوبند. از همه بهتر به نظر من هنکله
 
چسب موکت (مال کارخانه بل) برای نصب موکت، پارچه های سبک تر و روکش و این جور چیزا (چسب موکت برای بیلبورد مناسب نیست).

چسب نواری كاغذی این چسبها با عرضهای 2 سانتی در بازار ما فروخته میشوند و مارک اغلب آنها USA است اما معلومه که بیشترشون تقلبی اند. (چسبهایی هم هستن که آبچسب اند. ما به این چسبها میگفتیم چسبهای پست. این چسبها خشک و کاغذی هستند اما اگر خیس شوند، سطح چسبدار آنها به شدت چسبنده میشود، مثل تمبر. این چیبها برای آبرنگ کار کردن عالی اند. به سرعت میتونین یک شاسی خوب درست کنین. ما از این چسبها برای شاسی های 70×50 استفاده میکردیم.)

چسب های کاغذی کاربردهای زیادی در نقاشی، دکور، کارهای روزمره و ... دارند. از این چسب ها بیشتر برای ماسکه کردن (پوشاندن موقت سطوح برای رنگ آمیزی یا رنگ پاشی) و چسباندنهای موقت استفاده میکنن چون این نوع چسبها از سطح به راحتی جدا میشن و اثری از خودشون به جا نمیذارن. چسب هایی هم هست که استفاده پزشکی دارن که بهش چسب ضدحساسیت میگن. این چسب ها عرضشون حدود یک سانته و برای کارهای ظریفتر و تکنیک های پرآب (مثل آبمرکب که معمارها بهش لاوی (؟) میگن) استفاده میشه. چسب ضدحساسیت رو باید از دارخانه ها بخرین.

اصول چسباندن

. قبل از آنکه از چسب استفاده کنین سطح باید از همه چیز متفرقه پاک شده باشد: از آب و طوبت (به وسیله دستمال کاغذی و سشوار)، از چربی ها و دوده ها (به وسیله دستمال تینری یا استنی، تینر 000/10 به بالا)، از زنگ خوردگی (به وسیله فرچه سیمی)، از گرد و غبار و تراشه و ... (به وسیله دستمال و فوت کوزه گری کردن!) و از هر چیزی که بتونین برطرفش کنین.

3. اگر از چسب مایع استفاده میکنین؛ هر دو سطح را چسبی کنین و تا آستانه خشک شدن شون صبر کنید و بعد دو سطح را با دقت به هم نزدیک کنین و بچسبونین. اولا پراکندگی چسب روی سطح باید همگن باشه، دوم آنکه اول یک سطح را چسبی کنین و یک لحظه روی دومی (که هنوز خشکه) بگذارین و برش دارین و حالا سطح دوم را به شکل همگن چسبی کنین (این کار برای اونه که طرح و شکل چسب را روی دومی به دست بیارین و فقط جاهایی رو که لازم هست چسبی کنین تا کثیف کاری نشه). سوم آنکه چسب خوب باید تمام سطح زیر کار رو بپوشونه و جاییش نباید خالی باشه در عین حال وقتی که دو سطح را به هم وصل میکنین نباید هیچ مقداری از چسب بیرون بزنه. بنابراین باید ضخامت لایه چسب (فیلم چسب) حداقل ممکن باشه، متاسفانه بهترین وسیله برای صاف کردن چسب روی سطح: انگشته!؛ چهارم آنکه مواظب خواص شیمیایی و بویایی رنگها باشین؛ پنجمی هم یادم رفت.

4. اگر از نوارهای چسبی استفاده میکنین: باید سطح تمیز باشه و بعد از چسباندن باید با پشت ناخن یا یک چیز مشابه خوب روی نوار چسب بمالید تا زیرش هوا نمونه. چسبهای نواری خیلی زود فاسد میشن بنابراین زیاد بهشون اعتماد نکنین. چسبهای نواری خیلی موقت اند و برای "عایقکاری الکتریکی موقت" هم میشه ازشون استفاده کرد.

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر
 
اصفهان،کهندژ،فروشگاه چسب محمد
۰۳۱۳۷۷۱۱۴۵۲
۰۳۱۳۷۷۱۱۴۵۲
info.mohammadchasb.ir
گروه چسب های موکت، فوری و کفپوش